Jdi na obsah Jdi na menu
 


10 nezapomenutelných skladeb Nirvany

28. 2. 2008
1.Smells like teen spirit
Psal se rok 1990 a Kurta Cobaina zrovna okouzlila dvacetiletá bubenice skupiny Bikini Kill jménem Tobi Vail . O několik dní později napsala Tobiina spoluhráčka Kathleen Hannová na stěnu jeho ložnice : Kurt smells like teen spirit . Chtěla tím jen říct , že Kurt jde cítit pubertálním deodorantem Teen Spirit , který používala Tobi - Ovšem Kurtovi to přišlo velmi poetické . Za pár týdnů dostal Cobain od své přítelkyně kopačky a na druhý den napsal skladbu Smells like teen spirit . Tehdy ještě začínala slovy : Kdo bude král a královna všech vyděděných teenagerů ? . Kurt ještě stále doufal , že to bude Kurt a Tobi . Nakonec tento verš s písně vyškrtl , takže z pódia nikdy nezazněl . Dokonce se tahle skladba původně neměla objevit ani na desce Nevermind - Cobain měl strach , že publikum odhalí , že se píseň až příliš podobá jedné skladbě od bostonské skupiny Pixies . Nepoznalo . A tak vznikl největší hit skupiny Nirvana , nejslavnější píseň devadesátých let , hymna grungeového hnutí .

2. Polly
Krutá a temná píseň , původně nazvaná Hitchhiker . Jediná , během níž zůstávala kapela zcela nehybná . Cobain jí napsal poté co si v roce 1987 přečetl v novinách o únosu čtrnáctileté dívky , která byla opakovaně znásilněna a znetvořena břitvou a opalovací lampou . dívce se nakonec podařilo utéci a jejího únosce Gerald Friend skončil ve vězení . Cobain tento příběh napsal z Friendovy perspektivy , na pozadí chytlavé melodie zde rozehrává vnitřní dialog a zpívá : Je prostě tak nudná jako já Když Bod Dylan na jednou koncertě slyšel tuto píseň , prohlásil : Ten kluk má skutečně srdce . Nikoliv tak dva muži , kteří krátce po vydání písně Polly na desce Nevemind znásilnili mladou dívku - do ucha jí přitom zpívali právě tuhle skladbu .

3. Come as you are
Otevřené pozvání do klubu vyděděnců , jakým byl na střední škole i Kurt Cobain . Se spolužáky ho pojila jen hudba . Později se kvůli této skladbě skupina Killing Joke neúspěšně pokusila Nirvanu zažalovat .údajně jim ukradla riff z jejich písně Eighties .

4. Something in the way
Relativně nejasný příběh , šeptem zpívaný do zvuku akustické kytary , vypráví o tom , jak se sedmnáctiletý Cobain pohádal s matkou , odešel z domova a žil nějaký čas pod mostem Young Street na řece Wishkah . Tehdy mu to prý přišlo romantické .

5. Rape me
Původně tuhle skladbu napsal Cobain až po dokončení desky Nevermind jako dovětek k písni Polly . V době natáčení alba In Uthero se k písni vrátil a kdysi doslovný překlad (znásilni mě) Proměnil v ironický útok proti médiím , která ho v té době podle jeho míněni již dva roky přímo terorizovala . Celá skladby začíná parafrází na tehdy již legendátní riff ze Smalls like teen spirit a Cobainův pasivní tón , který je slyšet i ve vykřičeném finále , jasně svědčí o Cobainově resignaci na bolest způsobenou jeho vlastní hvězdností .

6. All Apologies
Nejtruchlivější Cobainova skladba , v níž je sám k sobě nesnesitelně tvrdý a krutý . Nikdo tuto píseň nedokázal popsat tak emotivně jako on , byť se o to snažilo hodně zpěváků včetně Sinéad O´Connorové .

7. Lithium
V roce 1985 procházel Cobain obdobím , kdy si rodiče moc nerozuměli a útočiště hledal v křesťanské rodině svého přítele Jesseho Reeda . V této písni popisuje měsíc strávený s Reedovými a přirovnává účinek víry na svou mysl k účinkům lithia (prostředek proti depresi).

8. About a Girl
První milostná píseň Nirvany , tak trochu v duchu Beatles . Cobain později přiznal , že před jejím napsáním poslouchal tři hodiny album Meet the Beatles , aby se dostal do správného duševního rozpoložení . Složil jí pro tehdejší přítelkyni Tracy Maranderovou poté , co mu začala vyhrožovat , že ho vyhodí ze svého bytu , pokud si okamžitě nenajde práci : Potřebuju ohleduplného přítele . Zpívá zde Cobain ze doprovodu tichého prnkání na kytaru . Je to tak křehká píseň , že jí Cobain vůbec nechtěl na první desku Nirvany zařadit : Měli jsem podstatně více písní jako je About a Girl , ale rozhodli jsem se na album Beach vybrat jen drsnější skladby . Nikdy sice své tehdejší dívce nepřiznal , že je to píseň o ní , ale nejspíš to sama pochopila - nechala ho u sebe bydlet další rok .

9. Heart-Shaped Box
Jedním z důvodů proč čtvrtá deska v pořadí In Uthero se tak výrazně lišila od Nevermind , byl silný vliv Curtney Love na Cobaina . Většina jeho nových písní byla ovlivněna jejich čerstvým vztahem, nejvíce skladby Heart-Shaped Box .Cobaina k jejímu vzniku inspiroval dárek od Curtney - dárek ve voňavé krabičce ve tvaru srdce . Nebyl by to však Cobain , kdyby se mu do textu nedostaly termíny obvykle spojované s nemocemi a závislostí - líčí zde , že se cítí být chycen do pasti a přinucen starat s o své blízké . Podle některých výkladů však jde o metaforu pro jeho vztah s heroinem .

10. I Hate Myself And Want To Die
Původně se takhle měla jmenovat tetí deska Nirvany , ale gramofonová firma zastávala názor , že jde o příliš radikální titul . Nakonec se tahle píseň nedostala na žádnou jejich desku a objevila se jenom na kompilacích The Beavis And Butt-Head Experience . Obsahuje mezihru , v níž Cobain čte Hlubokou myšlenku ze Saturday Night Live Jacka Handeyho .

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář