Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pearl Jam historie

4. 10. 2007

Seattleská kapela Pearl Jam byla založena naprosto spontánně na konci roku 1990, poté co si hudebně kápli do noty zpěvák, kytarista Eddie Vedder (vl. jménem Edward Louis Severson, nar. 23. 12. 1964, Evanston, Illinois), kytaristé Stone Gossard, Mike McCready, baskytarista Jeff Ament a v počátečních několika týdnech i bubeník Jack Irons (ex - Red Hot Chili Peppers). Od počátku se stal jejím nejvýraznějším členem Eddie Vedder, který formaci pojmenoval podle halucinogenního džemu své prababičky. Eddie, zkráceně také uváděný jako Ed napsal první hit kapely, písničku "Alive", která vyšla na singlu 8. 5. 1991. V květnu 1991 se po svých epizodních předchůdcích (Jack Irons, Dave Krusen, Matt Chamberlin) chopil paliček Dave Abruzzese.

23. srpna 1991 Pearl Jam vydali svůj albový debut "Ten", nazvaný podle čísla jejich oblíbeného basketbalisty Mookie Blaylocka. Kapela měla štěstí a vzápětí se svezla na právě probuzené vlně zájmu o seattleovský hudební styl nazývaný "grunge", kterou tentýž měsíc odstartovalo přelomové album "Nevermind" kapely Nirvana. Desky "Ten" se tak dodnes prodalo více než deset miliónů kopií, na čemž mají kromě "Alive" svoji zásluhu i hity "Once", "Even Flow" a "Jeremy" (napsáno podle pravdivého příběhu o chlapci, který se ve škole zastřelil před svými spolužáky). Věhlas kapely v té době zvýšil i film režiséra Camerona Crowea zachycující klubovou scénu. Před objektiv kamery se totiž dostali tři členové skupiny, Vedder, Gosserd a Ament. Pearl Jam vyrazili na turné společně s Red Hot Chili Peppers a 16. března 1992 vystoupili v MTV se svým repertoárem přehrávaným v "beznapěťové" unplugged podobě.

Skupina se stala velmi vyhledávanou koncertní kapelou, jež uchvacovala posluchače zejména Vedderovým temně vášnivým projevem. V roce 1993 Pearl Jam poprvé koncertovali společně s Neilem Youngem, který měl na ně pozoruhodný vliv. 8. října téhož roku vyšlo druhé, energické album "Vs." jehož se jen za prvních deset dní prodalo úctyhodných 950 tisíc kusů. Kapela Pearl Jam v té době šokovala některé fanoušky sympatickým rozhodnutím nevydávat singly a nenatáčet videoklipy. Její členové to zdůvodnili obdivuhodnou snahou o to, aby si lidé kupovali jejich desky kvůli samotné hudbě a ne kvůli vizuálnímu ztvárnění.

6. dubna 1994 skoncoval se svým životem Kurt Cobain ze seattleské kapely Nirvana. Jeho smrt měla důsledky i pro Pearl Jam, ze které o pár měsíců později, v září odpadl bubeník Dave Abruzzese. Šestého prosince 1994 vyšlo třetí "pearljamovské" album "Vitalogy" (v Evropě bylo vydáno již 21. 11. 1993) se zvláštním obalem v podobě stejnojmenné knihy z devatenáctého století, deska byla první dva týdny prodávána jen v limitované vinylové podobě. Skupině Pearl Jam se nelíbilo předražování vstupného na jejich koncerty, kapela nebyla schopna i přes snahu docílit toho aby lístek stál méně než dvacet dolarů a tak zažalovala ziskuchtivou firmu Ticketmaster a zrušila své původně plánované letní koncertní turné. V lednu 1995 zacelil díru po předešlém bubeníkovi Jack Irons, který byl na jaře na pár týdnů vystřídán bicákem Joshem Freesem a v květnu již potřetí v existenci pětice zaujal post bubeníka.

Pearl Jam, oslabeni o zpěváka Eddiho Veddera natočili společně s Neilem Youngem elpíčko "Mirror Ball", avšak název kapely se kvůli možným právním tahanicím neobjevil ani v bukletu cédéčka, ani na Youngových plakátech propagujících koncertní turné v rámci něhož kapela (stále bez Veddera) dorazila i do Prahy. Vedder mezitím společně se svoji ženou Beth Liebling a dalšími hudebníky utvořil experimentální formaci Hovercraft, se kterou na jaře 1994 zčásti jako bubeník absolvoval turné. Roku 1996 se již kompletní pětka Pearl Jam podílela na realizaci poměrně různorodé studiovky "No Code", vydané 22. srpna 1996, kterou 15. listopadu téhož roku Ed Vedder a spol. zčásti představili i na vyprodaném pražském koncertu. Eddie Vedder v té době již neskákal mezi obecenstvo a svůj dřívější zběsilý pohyb po jevišti nahradil hrou na kytaru.

3. února 1998 se na trh dostalo studiové album "Yield", po dlouhé době podpořené animovaným videoklipem "Evolution". 23. listopadu 1998 skupině Pearl Jam vyšlo první celosvětově vydané koncertní album "Live On Two Legs", jež aktuálně zachytilo kapelu při živých vystoupeních z roku 1998 společně s novým bubeníkem Mattem Cameronem (ex - Soundgarden), který nahradil nemocného Ironse.

V roce 1999 Pearl Jam zabodovali ve světových hitparádách coververzí J. Franka Wilsona "Last Kiss", jež se ve Spojených státech dostala až na druhou pozici singlového žebříčku.

15. května 2000 skupině vyšlo nepříliš vydařené studiové album "Binaural" (s obalem využívajícím snímek Hubbleova teleskopu), na kterém se v písni "Evacuation" společně s Vedderem autorsky podílel i bubeník Matt Cameron, začleněný do sestavy místo už jen vypomáhajícího Ironse. Text desky pojednával o každodenních problémech, drogové závislosti, trpkém osudu či bolestných ztrátách. V písni "Soon Forget" se Ed Vedder představil i jako hráč na ukulele. Od 29. května 2000 Pearl Jam začali vydávat koncertní "double" téměř z každého většího města, kde vystoupili. Jejich diskografie tak obsahuje 72 desek označených nápisem "Live", datumem a místem konaného koncertu. Do této série živých alb, jež nefalšovaně dokumentují atmosféru koncertu se 14. června 2000 začlenila i Praha.

Skupině Pearl Jam se během její kariéry nevyhnula ani zdrcující tragická událost. 30. června 2000 při jejich koncertu na festivalu v dánském městě Roskilde zemřelo před pódiem osm fanoušků, kteří se udusili při tlačenici, devátý mladý muž skonal po několikadenním boji v nemocnici.

11. listopadu 2002 Pearl Jam vydali patnácti-skladbové album "Riot Act". Od 8. října tuto novou studiovku ohlašovala pilotní nahrávka "I Am Mine" v jejíž textu "All the innocents lost in one time..." (Ztratili jsme najednou tolik nevinných lidí...) je patrná reflexe událostí 11. září 2001. V písni "Love Boat Captain" skupině na klávesy vypomohl zcela neznámý muzikant Kenneth "Boom" Caspar, kterého Ed Vedder potkal před několika lety na jednom malém ostrůvku Havajského souostroví. Desku "Riot Act" nahráli zpěvák, kytarista Eddie Vedder, kytaristé Stone Gossard, Mike McCready, baskytarista Jeff Ament a bubeník Matt Cameron.

Někteří američtí fanoušci Pearl Jam podpořili během koncertu této skupiny protiválečné názory Eddieho Veddera. Ten si 1. dubna 2003 nasadil masku amerického prezidenta George W. Bushe a následně ji pověsil na stojan mikrofonu. Tuto masku využíval při songu "Bushleaguer" již na předchozích koncertech v Austrálii a Japonsku. Na jaře 2003 Pearl Jam odešli od firmy Sony Music.

Pearl Jam se 10. listopadu 2003 zviditelnili dvojitým raritním albem "Lost Dogs: Rarities and B Sides" a dvojdívídíčkem "Live at the Garden", natočeným 8. července 2003 v proslulé Madison Square Garden. Raritní dvojCD je složeno z celkem jedenatřiceti songů, mezi kterými jsou b-strany singlů a písničky z různých dobročinných alb a soundtracků. Žádná ze skladeb se přitom dosud neobjevila na některém studiovém LP Pearl Jam. Ve stejný den vydané 2DVD "Live at the Garden" v létě roku 2003 nefilmovali žádní profesionálové používající špičkové zařízení, ale jak je u kapely téměř zvykem vlastní 'bedňáci' s obyčejnými kamerami, v tomto případě Liz Burns, Steve Gordon, Kevin Shuss a Brandon Vedder.

Skupině Pearl Jam vyšlo 15. listopadu 2004 dvojCD největších hitů "Rearviewmirror (Greatest Hits 1991-2003)". Kompilace je sestavena ze třiatřiceti skladeb, ze kterých jich šestnáct proniklo do americké Top Ten. Vedle remixů z výtečného debutového alba "Ten" nechybí ani coververze hitu Waynea Cochrana "Last Kiss".

V listopadu 2004 se Pearl Jam odebrali do studia a postupem času stvořili své osmé bezejmenné album, které se dostalo do prodeje 2. května 2006. Deska vznikla v prověřeném seattleském studiu X a byla produkována a zmixována Adamem Kasperem a členy Pearl Jam. Kasper spolupracoval již na produkci předchozího, téměř čtyři roky starého, alba "Riot Act". Nová deska je prvním studiovým albem vydaným u nové společnosti J Records. Prvním singlem z desky se 14. března 2006 stala píseň "World Wide Suicide" z autorského pera zpěváka Eddieho Veddera. Nejúspěšnější existující grungeová kapela má na svém kontě již 60 milionů prodaných alb.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář